Piątoklasiści poznają Polskę – Wawel, Wieliczka

Opublikowano: czwartek, 16 grudzień 2021

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” uczniowie klas piątych pojechali na wycieczkę jednodniową do Krakowa i Wieliczki.

Pierwszym punktem programu był Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie obejrzeli  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – sale nawiązujące do wnętrz rezydencji monarszej z XVI i XVII wieku. Mieliśmy przyjemność podziwiać arrasy ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy malarzy włoskich i holenderskich (XV-XVIII wiek) oraz renesansowe meble włoskie.

Uczniowie zwiedzili także Zbrojownię, w której mogliśmy obejrzeć m.in. miecze, rapiery, koncerze, szpady, zbroje (np. niemieckie pełne zbroje płytowe czy polskie półzbroje husarskie), a także lufy armat, haubic i moździerzy.

Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali niespotykane na powierzchni krajobrazy – solankowe jeziora czy podziemne komory, m.in. niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Przewodnicy opowiedzieli uczniom o dawnych narzędziach i maszynach górniczych oraz stosowanych dawniej metodach wydobycia i transportu soli. Uczniowie mieli do pokonania ok. 3,5 km oraz dotarli do 135 m pod ziemią (poziom III –ok. 800 schodów).

Po zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek oraz ciepły posiłek. Zmęczeni, lecz pełni nowych przeżyć i wspomnień, wróciliśmy późnym wieczorem do Goszczyna.

Więcej zdjęć na: https://pspgoszczyn-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/wangrynm_pspgoszczyn_onmicrosoft_com/EpaRTB2YS8lPqNqAj6fjE8MBPJ1z0eVDqQX-ZcMQXvK_WQ?e=Qe4BFg b